Girişimci Engel Tanımaz Kendi İşimi Kurmak İstiyorum Projesi

kendi-isini-kur

GİRİŞİMCİ ENGEL TANIMAZ
KENDİ İŞİMİ KURMAK İSTİYORUM PROJESİ

AMAÇ

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan İşbirliği Protokolü kapsamında Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve KOSGEB tarafından geliştirilen ortak bir çalışma ile ”Girişimcilik Engel Tanımaz” projesi engellilerin işgücü piyasasına dâhil olmalarını sağlayarak ekonomik ve sosyal yönden güçlendirilmelerini amaçlıyor.

KURSLAR NEREDE OLACAK

‘Girişimcilik Engel Tanımaz” projesi ilk etapta Ankara, İstanbul, Gaziantep ve Erzurum illerinde sınıflar açılacak ve eğitimler verilecek. Sınıflarda engelli kişinin engel durumunda göre tedbir alınacağından başvuru formunun eksiksiz ve doğru doldurulması önemlidir. İşitme engelliler için işaret dili tercümanı, indüksiyon döngü sistemi; görme engelliler için Braille baskılı dokümanlar, bilgisayar ekran okuma programları; ortopedik özürlüler için de ulaşılabilir mekan gibi her özürlü tek tek değerlendirilecek ve kaliteli eğitim alabilmesi için sınıflarda gerekli tedbirler alınacak. Üç hafta sürecek olan kursalar hafta içi gündüz, hafta içi akşam ve hafta sonu olmak üzere üç farklı seçenekte düzenlenecek.

KİMLER BAŞVURABİLECEK

Türkiye’nin her yerinden müracaatın yapılabildiği kurslar için talebe göre diğer illerde de sınıf açılabilecek. Kurslara işsiz, memur, işçi, emekli, iş yeri olan, iş yeri olmayan tüm engelli kişiler ve birinci derecede engelli yakınları başvuru yapabilecek. Projelerin yürütülmesinde yerel düzeyde belediyeler, STK’lar, kamu kurumları ve diğer ilgili kuruluşlardan oluşan Proje ortakları ile işbirliği sağlanarak daha çok engelli ve ailesine ulaşılması amaçlanıyor.

HEDEF

Projenin birinci aşamasında;
• Kendi işini kurmak isteyen engellilerin uygulamalı girişimcilik eğitimine katılması
•Engellilerin koçluk hizmetinden yararlanması ve kendi işini kurması
•Kendi işini kuran engellilerin KOSGEB Yeni Girişimci Desteğinden faydalanması

hedeflenmektedir.

KOSGEB YENİ GİRİŞİMCİ DESTEĞİ NEDİR?

A) İŞLETME KURULUŞ DESTEĞİ:

Geri ödemesiz olan bu desteğin üst limiti için 3.000 (üç bin) TL olup, işletme kuruluş giderlerini kapsar.

B) KURULUŞ DÖNEMİ MAKİNE, TEÇHİZAT, YAZILIM VE OFİS DONANIM DESTEĞİ:

İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 12 (on iki) ay içinde satın alınan/alınacak makine, teçhizat, yazılım ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak verilen bu desteğin üst limiti 15.000 (onbeş bin) TL’dir.

C) İŞLETME GİDERLERİ DESTEĞİ:

Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz olarak verilen desteğin üst limiti her ay için 1.000 (bin) TL olmak üzere toplam 12.000 (on iki bin) TL’dir. Aşağıda belirtilenler işletme gideri olarak sayılır:
• Personel net ücretleri
•İşyeri kirası
•elektrik, su, ısıtma, telekomünikasyon, işyerinde ürün/hizmet üretim amaçlı kullanılan makine ve teçhizata ait yakıt giderleri

D) SABİT YATIRIM DESTEĞİ:

Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 (yirmi dört) ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için teminat karşılığı geri ödemeli olarak verilen bu desteğin üst limiti 70.000 (yetmiş bin) TL’dir. Ayrıntılı bilgi: www.kosgeb.gov.tr

Kendi işinizi kurmak istiyorsanız, ben de varım, girişimci engel tanımaz diyorsanız aşağıda web adresinde yer alan başvuru formunu ozida.gov.tr adresinden doldurun ve ilk adımı atın…

6 comments

 1. hüseyin dedi ki:

  42 yaşındayım kendi işimi kurmak istiyorum denizlinin buldan malarını satmak ve kendi işimi kurmak istiyorum yüzde 40 raporum var ilgilenirseniz mem nun olurum dikilide yasıyorum

 2. ali ceyhan dedi ki:

  iyi günler dileyerek sorularıma yardımcı olacagınızı dilerim .Ben %53 ortopedik engelliyim( 6 yıldır ) elektronik teknikeriyim ve bir firmada son 12 yıl teknik bakımcı( elektrik,makina bakımı v.s ) olarak çalıştıktan sonra 2011 temmuzunda emekli oldum şimdi elektrik malzemeleri ve elektronik cihaz satan bir iş yeri açmak istiyorum ,1bu durumda kursa katılmam gerekirmi 2 böyle bir işyeri açmam için hibe kredi kullana bilirmiyim,3 yanımda eleman çalıştırmam gerekiyor servis için işletme gider destegi alabilirmiyim teşekkürler.

 3. Orhan dedi ki:

  iyi çalışmalar dileği ile, yapılacak olan bu projede emeği geçen herkese teşekür ederim.benim bu konu hakkında,1 kaç sorum olacak başvurunun bir süresi varmı,2. işyeri olarak bir firmanın bayiliğini alsak bu projeden faydalana bilirmiyiz. İlginiz için teşekürler.

 4. Süleyman dedi ki:

  Mutvak mazemesi alıp kendim üretip satmayı düşünüyorum nasıl alırım acaba

 5. onur çelik dedi ki:

  %53 ortebetik rahatsızlığım var lakin benim için engel değil ve iş kurmak istiyorum

 6. Harun acay dedi ki:

  Halı yıkama işi yapıyorum sektörde büyümek ićin firma satın almak istiyorum nakit desteği lazım ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir